jiyoung

"KARA is love.....because we love each other"
gyuri

"we got each other so we never feel lonely!"
nicole

"we are close like real sister"
seung yeon

"i'm really thankful towards my members"
hara

"in front of kamilia,we kara will be eternal"

JENIS-JENIS IKAN KELAH

SPECIS IKAN KELAH DI MALAYSIA

Berdasarkan kajian penyelidik ikan kelah setakat ini, disimpulkan terdapat 3 jenis ikan kelah di Malaysia, iaitu:
a) Tor Tambra
b) Tor Tambroides
c) Tor Duoronensis 
Ikan kelah merah di Semenanjung Malaysia khususnya di Pahang, Terengganu dan Kelantan selalu dirujuk sebagai “Tor Tambroides”.  Spesis “Tor Tambroides” yang sebenar ialah ikan kelah merah yang mempunyai lebihan cuping panjang di bawah mulutnya.
"Tor Tambroides"
Ikan Kelah Merah
Sementara di Sarawak, ikan yang dirujuk sebagai “Tor Tambroides” ialah ikan empurau. Sementara ikan semah di Sarawak (ikan rasmi negeri Sarawak) dirujuk sebagai spesis “Tor Duoronensis” dan warnanya lebih kehijauan tua ke coklat
 
“Tor Duoronensis”
Ikan Kelah Hijau/Empura/Semah/tengas
Ikan kelah yang kebiruan juga biasa dirujuk sebagai dari spesis “Tor Douronensis” walaupun ianya didapati di Semenanjung Malaysia khususnya dari kawasan Endau. Ikan pelian di Sabah pula dirujuk sebagai spesis “Tor Duoronensis”.


“Tor Douronensis”
Ikan Kelah Biru
Harus juga diingat bahawa, berdasarkan rekod kajian, hanya ikan kelah dari jenis “tor tambroides” dan “tor tambra” sahaja yang boleh membesar sehingga melebihi 1 meter.

 Golden Masheer yang terdapat di India dan Thailand
Terdapat jalur belang hitam ditengah badan ikan.

Sumber Fish Hunter

Persekitaran ikan kelah
KAWASAN JERAM KEGEMARAN KELAH

Ikan Kelah merupakan kelompok ikan yang hidup di habitat kawasan pergunungan , mempunyai air terjun, airnya yang jernih serta mengalir deras. Ini bermakna jika anda cuba memeliharanya di luar dari habitat asalnya anda mesti menyediakan suasana dan keadaan yang sama atau hampir sama dengan habitat asalnya. Jika tidak ada kemungkinan ikan anda akan mengalami stress akibat dari keadaan persekitaran yang asing.
      Ada beberapa cara dan teknik bagi mewujudkan persekitaran hampir menyerupai habitat asal. Berikut adalah beberapa tip untuk mewujudkannya;
1) Gunakan pam air berkapasiti tinggi sesuai dengan saiz kolam.Air yang sentiasa bergerak akan membekalkan oksigen cukup untuk ikan dalam kolam.
2) Letakkan tumbuhan rumpai air seperti keladi bunting, sedikit kiambang atau teratai. Elakkan tumbuhan yang menutupi penuh permukaan air. Cahaya matahari juga perlu bagi tumbuhan dan ikan dalam dasar kolam. 
3) Air mestilah sentiasa bertukar atau ditukar setiap minggu bagi memastikan air sentiasa segar dan jernih. Jika anda kreatif buat saluran sambungan dari bumbung rumah anda, cara ini amat berkesan dan menjimatkan.
4) Jangan memberi makan terutama pallet dalam kuantiti berlebihan, makanan yang berlebihan akan cepat menurunkan kualiti air kolam, ph air and kandungan ammonia akan berubah jika pallet berlebihan termendap.
5) Sentiasa menukar dan membersihkan mendapan keladak air di tempat penapis air (jika ada ).
6) Jangan dedahkan air terus kepada cahaya matahari, buat sedikit bumbung atau penghadang cahaya matahari supaya lumut hijau tidak cepat membiak.


KARA PROFILE-HAN SEUNG YEON




Name: Han SeungYeon [한승연]
Birthday: July 24, 1988
Blood Type: A
Birth Place: Seoul, Korea

Schooling:
Attended Tenafly High School (New Jersey)
Currently attending Kyunghee University (majoring in Film Arts and Theatre)

Hobbies:
Reading
Listening to Music
Watching Anime

Favorite Color: Pink
Nicknames: Ham, Hammie, Choding
Pets: Wonie & Sungie (hedgehogs) & Puri (puppy)

Skills/Talents:
Singing
Dancing
Pop-locking
MC/Host
Fluent in Japanese
Impersonating a mosquito sound

Resume:

Television:
Short Cameo in drama "Star in my Heart"
MSL Break
Mnet SSGB
MBC Section TV
SBS Sixth Sense Quiz
MBC Every1 My Pet 
SBS Animal Farm 

Radio:
KBS Radio Maybee's Volume Up

Music:
Miracle (Welcome to my House OST) - Han SeungYeon
Super Star (Mary Stayed Out All Night OST) - Han SeungYeon

Collaborations:
Come To Play - Nassun ft. Han SeungYeon

Others:
Featured in SS501's Japanese MV called "Lucky Days"


Endorsements:
Samsung CF with Uee, Ga In, and Hyuna
Snickers CF with Hara

Get to know Seungyeon better:
Managed to attain a 100 on her TOEFL
G.O.D fan girl
Loves to watch anime, she downloads them when she feels stressed
Her first love was during her teens at the age of 14
Dated after debut, had a boyfriend
Gadget Girl, she loves her electronic goods (notebooks, psp, earphones etc) over clothes
Re-took her college entrance exams because she wasn't satisfied with her previous marks
Dislikes washing the dishes
Is called Ham because she looks like a hamster (nick name give to her by Sunghee)
She's very good friends with Uee from Afterschool
She's quiet in reality unlike her TV image
Attended the same dance school as Hyori and Hyoyeon
Her parents wanted her to be a doctor but they fully support her dream now
She was scouted by producers even after getting in DSP
She would like to venture into acting in the future
Favorite dishes include Donkatsu, Boodae jjigae, Neangmyeon (Cold Noodle)
Ideal type is someone with white skin, double eyelids, but not too big. Someone who can take care of her well like her father.
She's the only KARA member to drive, have a license
She is the only child

COPY FROM KARAHOLIC